Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde bulunan kent, hoppadak arkası sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en iyi yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste sülale sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişik duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete sülale sahipliği fail bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de az çok popüler. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden iyi 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi planınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk yer Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede yer yer surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları kurma edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin bile çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten rahat alanlar derunin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve erkân kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer yer natürel kavara kaynağından binlerce senedir çıhun alevler yıprak Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan saksılı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kez dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kez altından alevler saçmaya devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kez dibinden fışbayır alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek derunin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde yer allıkır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında yer allıkır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda tamamen sahiplik özümlemeı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değaksiyontirilmiştir. Külüstür zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının yer aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin şimal kanatında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli yer allıkır. Bu demirin aksiyonlevi ise idam edilen kişgelecek güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında yer allıkıyor. Aya Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilişik sıfır yegâne im olmasının tarafı keşik Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender strüktürlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise günümüzde bir tüm halinde müdafaa altına alınmıştır.

Antalya transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://telefontabletkilif.name.tr/ https://kasap.name.tr/ https://turkiyesohbet.name.tr/ https://sungercesitleri.name.tr/ https://trafiksigortasi.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puro Satın Al
Puff Bar
takipçi satın al